Proč byste měli aktualizovat veškerý software

Aug 28, 2023
Soukromí a bezpečnost
Miliardové fotografie / Shutterstock.com

Aktualizace softwaru mohou být nepříjemné. Instalace, přesunutí (nebo odebrání) funkcí, které používáte, jim zabere čas - a někdy dokonce rozbijí věci. Přesto doporučujeme aktualizovat (a upgradovat) software, kdykoli je to možné. Internet je nebezpečné místo.

Aktualizace zabezpečení 101

Operační systémy a aplikace, které používáte každý den, mají téměř jistě bezpečnostní chyby. Psaní softwaru je komplikované a tyto nedostatky se pravidelně objevují. Pokud jsou, jsou opraveny aktualizacemi zabezpečení.

Pokud pravidelně instalujete aktualizace - mnoho moderních aplikací to dělá automaticky - získáte aktualizaci zabezpečení a jste v bezpečí před touto cestou útoku. Pokud aktualizace nenainstalujete, můžete proti vám použít známý útok. Pokud používáte starou a nepodporovanou verzi aplikace, která tyto nejnovější aktualizace nedostává, je to také problém - musíte upgradovat na moderní podporovanou verzi aplikace, která je získává.

Jinými slovy, pokud používáte Word 2000 na Windows XP, máte potíže. Existují roky a roky známých bezpečnostních nedostatků, které by proti vám mohly být použity - i samotné stažení a otevření souboru DOC by mohlo být nebezpečné.

Jaké je riziko, opravdu?

Existuje mnoho typů bezpečnostních nedostatků, ale je velmi běžné, že chyby umožňují zdánlivě legitimním souborům kompromitovat software. Například speciálně vytvořený obrázek JPEG nebo hudební soubor MP3 by mohl zneužít známou chybu v aplikaci ke spuštění malwaru. Problém ve webovém prohlížeči by mohl umožnit škodlivému webu obejít vaše zabezpečení a nainstalovat malware. Problém s operačním systémem by mohl umožnit a červ kompromis a převzít kontrolu nad vaším systémem.

S přístupem do vašeho počítače by útočník mohl nainstalovat malware, spustit a ransomwarový útok který drží vaše soubory jako rukojmí, dokud nezaplatíte, umístěte a keylogger ve vašem systému, který odesílá vaše hesla a čísla kreditních karet zločinci, nebo zachycuje vaše osobní údaje a používá je ke krádeži identity. A KRYSA by se dokonce mohl skrýt na pozadí a pořídit kompromitující fotografie, na kterých jste, pomocí své webové kamery.

Můžete se chránit tím, že zajistíte, aby byl váš software aktuální. Ujistěte se, že používáte aplikace, které aktualizace zabezpečení stále podporují, a ujistěte se, že jsou nastaveny na automatickou instalaci těchto aktualizací, pokud je to možné.

PŘÍBUZNÝ: Chcete přežít ransomware? Zde je postup, jak chránit počítač

Nejen webové prohlížeče a operační systémy

Zranitelnosti ve webových prohlížečích mohou umožnit škodlivým webovým stránkám převzít kontrolu nad vaším počítačem nebo nainstalovat malware. Stejně tak jsou bezpečnostní díry v operačních systémech velmi nebezpečné a mohou nechat červy a další malware obejít vaše zabezpečení.

Nejde však jen o webové prohlížeče a operační systémy. Bezpečnostní díry mohou mít i další aplikace ve vašem počítači. Například:

  • Microsoft Office má řadu bezpečnostních nedostatků, a to nejen v Microsoft Outlook nebo makra . Tato stará kopie aplikace Word 2000 může i nadále vyhovovat vašim potřebám, ale má bezpečnostní chyby, které lze zneužít - vše, co musíte udělat, je stáhnout a otevřít škodlivý soubor DOC nebo dokonce zkopírovat a vložit soubor škodlivého obrázku do Slovo. Office 2010 je podporován aktualizacemi zabezpečení až do 13. října 2020 . Pokud používáte starší verzi, je zranitelná.
  • Nástroje pro archivaci a rozbalení souborů jako WinRAR , 7-Zip , a WinZip měli bezpečnostní chyby. Pokud si stáhnete a otevřete škodlivý archiv, může do vašeho počítače nainstalovat malware. Opravy zabezpečení v novějších verzích nástrojů pro archivaci souborů tento problém vyřešily.
  • Photoshop a další obrazové aplikace měli různé bezpečnostní chyby, které by mohly vést k útoku malwaru na váš systém, pokud otevřete soubor škodlivého obrazu.
  • Přehrávače médií jako populární open-source Přehrávač médií VLC , Apple iTunes , a Spotify měli chyby, které vám mohly umožnit převzít kontrolu nad počítačem, když otevřete škodlivý hudební nebo video soubor.

Je to jen několik příkladů. Pokud ve vašem systému existuje aplikace, která komunikuje s internetem nebo otevírá jakýkoli typ souboru staženého z internetu (dokonce i obrazový, textový, hudební nebo video soubor), je potenciálně zranitelná vůči určitému typu útoku.

Instalací aktualizací, když jsou k dispozici, a zajištěním, že stále používáte podporovanou verzi softwaru, který získává aktualizace - například ne příliš starou verzi Microsoft Office nebo Adobe Photoshop - jste zajistili, že váš software nebude t zranitelný vůči známým bezpečnostním mezerám.

PŘÍBUZNÝ: Aktualizujte WinRAR nyní a chraňte svůj počítač před útoky

Nepotřebujete vždy nejnovější verze

Aktualizace jsou nutné, ale okamžité upgrady na hlavní nové verze nejsou vždy nutné. I když je špatný nápad používat zastaralý software, který již nedostává aktualizace, mnoho společností a vývojářů nějakou dobu podporuje starší verze softwaru aktualizacemi, než bude nutné upgradovat na další velké vydání. Například:

  • Windows 8.1 je stále možnost : Zatímco Windows 7 a Windows XP již nejsou podporovány, společnost Microsoft stále podporuje Windows 8.1 s aktualizacemi zabezpečení do 10. ledna 2023 .
  • Microsoft Office získává roky aktualizací : Za co nemusíte platit Microsoft 365 nebo si kupte nejnovější verzi Office pokaždé, když vyjde. Pokud například vlastníte Office 2016, je stále podporován aktualizacemi zabezpečení až do 14. října 2024 .
  • macOS vám dá pár let : Apple nemá oficiální zásady písemné podpory, ale společnost obecně podporuje tři nejnovější verze systému macOS s aktualizacemi zabezpečení . Takže i poté, co vyjde nová verze systému macOS, máte pravděpodobně dva roky, abyste se drželi své aktuální verze, pokud chcete.
  • Firefox ESR Nabízí pomalejší aktualizace prohlížeče : Pokud chcete prohlížeč, který se mění méně často, nabízí Mozilla Firefox „Extended Support Release (ESR)“. Standardní verze prohlížeče Firefox získává hlavní aktualizace každé čtyři týdny, ale verze ESR dostává hlavní aktualizace každých 42 týdnů. Mozilla však udržuje verzi ESR aktualizovanou aktualizacemi zabezpečení.

Výše uvedené možnosti jsou podporovány aktualizacemi zabezpečení - a to je důležité.

PŘÍBUZNÝ: Která vydání systému macOS jsou podporována aktualizacemi zabezpečení?

Ale co…?

Jistě, existuje několik způsobů, jak to obejít. pokud máte starý počítač, který má „vzduchovou mezeru“ - jinými slovy, není připojen k internetu - a provozujete na něm starý software, je to v pořádku.

Samozřejmě, pokud jste stáhli škodlivý soubor a přenesli ho do počítače, kde napadl starší aplikaci, mohlo by to vést k zablokování přístupu ransomwarem k vašim souborům.

Nakonec je důležité si uvědomit rizika - a existují rizika - při používání zastaralého softwaru. Nemusíte vždy používat nejnovější verze softwaru, ale měli byste spustit software, který je stále podporován aktualizacemi.

Pokud stále závisíte na staré aplikaci, která již nedostává aktualizace, doporučujeme najít pro ni modernější náhradu. To pravděpodobně znamená naučit se něco nového, ale alespoň budete mít zabezpečený a podporovaný software.


Samozřejmě se nemusíte řídit našimi radami. Můžete běžet, co chcete. Uvědomte si, jaké riziko podstupujete, pokud budete i nadále používat nepodporovaný software, a buďte opatrní, ať už jde o vzduchové mezery ve vašem počítači, nebo dokonce spuštění staršího softwaru v karanténě nebo virtuální stroj .

PŘÍBUZNÝ: Jak používat nový sandbox systému Windows 10 (pro bezpečné testování aplikací)

.vstupní obsah .vstup do zápatí

A Good Reason Why You Should Update Your Software

Why You NEED To Update Your Computer’s Software!

3 Reasons Why You Should Update Your Point Of Sale Software

How To Update The Software On Your Mac — Apple Support

Top 5 Reasons Why You Should Update OS Or Software Regularly

WHY YOU SHOULD NOT BE A SOFTWARE DEVELOPER [ 3 Month Update ]

Gillian Talks About Why You Should Update Your Wilcom Software And How It Can Improve Your Business

Why It's Important To Update Your Software | Update Your Phone [How To] | Support On Three

Why You Should Use Free Software

Why You Should Go Software !

Why You Shouldn't Be A Software Engineer

Why You Need To Learn About Software Updates

This Is WHY YOU NEED To Do Those Software UPDATES!

Why I Became A Consultant + Moving To NYC Life Update | What Is Management Consulting?


Soukromí a bezpečnost - Nejoblíbenější články

Jak zkontrolovat, zda bylo vaše heslo odcizeno

Soukromí a bezpečnost Jul 10, 2023

Mnoho webům unikly hesla . Útočníci si mohou stáhnout databáze uživatelských jmen a hesel a použít je „Hackněte“ své účty . To je dů..


Proč byste neměli používat vidlice Firefoxu jako Waterfox, Pale Moon nebo Basilisk

Soukromí a bezpečnost Feb 22, 2023

Mozilla Firefox je projekt s otevřeným zdrojovým kódem, takže kdokoli může vzít jeho kód, upravit jej a vydat nový prohlížeč. To je to Waterfox , ..


Jak odesílat fotografie z vašeho iPhone s odstraněnými údaji o poloze

Soukromí a bezpečnost Apr 21, 2023

Jen proto, že chcete s někým sdílet fotku, nemusí nutně znamenat, že s ním chcete sdílet přesnou polohu, kde jste ji pořídili. Naštěstí je snadné poslat fotografii, ..


Jak zabránit webovým stránkám, aby žádaly o vaši polohu

Soukromí a bezpečnost Mar 14, 2023

Moderní webové prohlížeče umožňují webovým stránkám požádat o vaši polohu prostřednictvím výzvy. Pokud vás tyto výzvy unavují, můžete je deaktivovat a weby ji�..


Jak se zbavit oznámení, zvuků a dodávaného softwaru společnosti Kaspersky

Soukromí a bezpečnost Jan 31, 2023

NEBEZPEČNÝ OBSAH Kaspersky Internet Security , stejně jako mnoho jiných antivirových nástrojů, je hlučná aplikace. Zobrazuje oznámení a reklamy, přehrává..


Jak trénovat Siri, Cortanu a Google, aby lépe porozuměli vašemu hlasu

Soukromí a bezpečnost Jun 20, 2023

NEBEZPEČNÝ OBSAH Žádní dva lidé nezní úplně stejně. Různí lidé mají různé akcenty a způsoby vyslovování slov a počítačové systémy rozpoznávání hlasu, ja..


Jak nastavit server VPN pomocí směrovače DD-WRT

Soukromí a bezpečnost Apr 4, 2023

Dříve jsme se zabývali jak nastavit PPTP VPN server pomocí Debian Linuxu zde na Sysadmin Geek, ale pokud již ve své síti používáte router založený na firmwaru DD-WR..


Odstraňte historii webových stránek, které jste právě navštívili ve Firefoxu

Soukromí a bezpečnost Jun 25, 2023

NEBEZPEČNÝ OBSAH Právě jste klikli na webovou stránku a uvědomili jste si, že je to web, který byste si přáli nenavštívit. Nyní je web v historii vašeho prohlížeče ( ..


Kategorie